Pieczenie chleba Szybkowary - zalety i wady
Prezenty - pieczenie chleba
Zalety i wady szybkowarów Drukuj Email

Czy to możliwe, żeby ugotować ziemniaki w 6 minut, rosół w 10, a nasiona fasoli w 20 minut i to nie namaczając jej wcześniej? Zalety i wady szybkowarów

 

Zalety:

 

  • przyspieszają proces gotowania, zwiększone ciśnienie oraz temperatura gotowania powodują, że ziemniaki mogą być miękkie już po 5-6 minutach, nasiona fasoli czy grochu są ugotowane po 20 minutach i to bez wcześniejszego namaczania. Także gotowanie mięsa czy zup jest znacznie skrócone. Można zaoszczędzić i czas i rachunki za gaz czy prąd będą niższe.

     

  • dania z szybkowaru mają więcej witamin i minerałów niż gotowane tradycyjnie; gotowanie ograniczone do minimum i ograniczony dostęp tlenu powodują, że w gotowanych produktach pozostaje więcej witamin i minerałów, a my jemy zdrowiej.

     

  • potrawy z szybkowaru są smaczniejsze; to ogromna zaleta szybkowarów – smak, aromat mięsa, zup czy warzyw są znacznie lepsze niż tych gotowanych w tradycyjny sposób.

 

Wady:

 

  • nie można sprawdzić smaku i doprawić potrawy. Niestety, nie można doprawić przyprawami czy dosolić potrawy w trakcie gotowania. Nie można po prostu podnieść pokrywki i dosypać przypraw tak, jak jest to w tradycyjnym garnku. Przyprawy, sól, pieprz trzeba dodać albo przed albo po ugotowaniu. Osobiście wolę dodawać przed, a po ugotowaniu tylko doprawić do smaku; warzywa czy mięso gotowane z przyprawami mają zdecydowanie lepszy smak.

     

  • podany czas gotowania jest czasem samego gotowania produktów, do tego czasu trzeba doliczyć jeszcze czas na zagotowanie wody, zamknięcie szybkowaru, a potem na jego odparowanie i otwarcie. Zazwyczaj cały proces (przy około 1 litrze wody) zajmuje od 30 minut wzwyż.

    Gotowanie wody można znacznie skrócić, jeśli wlejemy wodę gorącą (np. z czajnika elektrycznego). Do zupy możemy wlać tylko tyle wody, żeby zakryć warzywa, a resztę uzupełnić już po ugotowaniu.

    Uwaga! Minimum wody to 0,5 litra, producenci nie zalecają mniejszej ilości wody ze względów bezpieczeństwa.

 

Pomimo kilku wad myślę, że warto zaopatrzyć się w szybkowar, choćby dla smaku i aromatu mięsa czy zupy - nie da się ich porównać z daniami gotowanymi w tradycyjny sposób.

Dodatkową zaletą jest skrócony czas gotowania, co pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale także obniżyć rachunki za gaz lub prąd.

 

 

Zastanawiasz się nad kupnem szybkowaru? Popytaj znajomych lub rodzinę, być może ktoś ma już taki sprzęt i będziesz mógł spróbować dania gotowanego w tym specyficznym garnku. Będzie ci łatwiej podjąć decyzję.

 
 
JoomlaWatch Stats 1.2.6 by Matej Koval statystyka